sobota, 13 kwiecień 2024, Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

Pogoda w Janowie

Marsze Nordic Walking - 2015

Kolejnym już, praktycznym rezultatem cyklu zajęć pod nazwą  „Rekreacja ruchowa seniorów w zdrowym stylu życia – 2015” było zdobycie umiejętności poprawnego marszu Nordic Walking przez 12 uczestników z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim. Cały cykl realizowany był jako zadanie publiczne z dofinansowaniem Gminy Janów Lubelski.

Zajęcia przeprowadzono na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych w Janowie Lubelskim: w Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim, w Parku Misztalec a także na Osiedlu Zaolszynie i na Osiedlu Kwiatowym.

Nordic Walking polega na marszu ze specjalnymi kijkami. W porównaniu do zwykłego marszu NW angażuje prawie wszystkie mięśnie i połączenia stawowe, co prowadzi do ich usprawnienia. Umożliwia regulację obciążenia lewej bądź prawej strony ciała a także zdecydowane zwiększenie pracy górnej części ciała. Kijki pomagają w utrzymaniu właściwej postawy, równowagi i stabilności w chodzie. Ponadto marsze NW umożliwiają skuteczne spalania nadmiaru zbędnych kalorii oraz znacząco usprawniają układ oddechowy i krążenia. System powstał w w latach 20 – tych XX wieku w Finlandii, jako uzupełnienie treningu dla narciarzy biegowych.

Nordic Walking można uprawiać nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Są różne wersje kijków, w tym z możliwością regulacji długości oraz wymiany nasadek pracujących z podłożem. Długość kijków powinna wynosić około 70 % naszego wzrostu.

Stosuje się dwie podstawowe techniki marszu – siłową i szybkościową. W obu wysuwamy do przodu kończyny „po skosie” – lewą rękę i prawą nogę, potem prawą rękę i lewą nogę. Podczas marszu siłowego ręce trzymamy prawie wzdłuż ciała, ruszając nimi tylko w stawach barkowych. Maszerujemy, dotykając kijkami podłoża nieco za sobą, pod niedużym kątem. W technice szybkościowej ręce trzymamy zgięte w łokciach w kącie prostym – wymachujemy ramionami w przód i w tył, odpychając się od podłoża przed sobą.

Jak w każdej aktywności ruchowej, tu też trzeba pamiętać o przerwie w posiłkach, rozgrzewce i odpowiednim ubiorze - aby uniknąć przegrzania, ale też i przeziębienia.

Pierwsze kroki z NW najlepiej odbyć pod okiem Instruktora lub na ogólnodostępnym terenie rekreacyjnym – jakich jest coraz więcej w naszym mieście. Tam z pewnością spotkamy osoby, które chętnie odpowiedzą na nasze pytania. Jednak dla pewności potwierdźmy te porady u swojego instruktora w osiedlowym fitness klubie.

Nabyte w ten sposób umiejętności przydadzą się w marszach nie tylko po terenach rekreacyjnych ale też po przystosowanych do NW trasach turystycznych.  Przydadzą się zwłaszcza teraz, w czasie mało śnieżnej zimy i w czasie bliskiego już przedwiośnia.

Antoni Sydor           

Instruktor PILATES (uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Sportu)

Foto: Archiwum projektu RRS-2015 

Janów Lubelski, 26.02.2016 r.

Fotogaleria

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www