środa, 17 kwiecień 2024, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

Pogoda w Janowie

Ogłoszenia drobne

ZPORR na lata 2004 - 2006 "Rewitalizacja historycznego Centrum Janowa Lubelskiego - Etap II"

Nazwa projektu: "Rewitalizacja historycznego Centrum Janowa Lubelskiego - Etap II".

Projekt nr Z/2.06/III/3.3.1/696/05 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Priorytet 3 – Rozwój lokalny, Działanie 3.3 – Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe, Poddziałanie: 3.3.1 – Rewitalizacja obszarów miejskich.

Realizacja inwestycji 2006r.

Całkowita wartość projektu: 2 769 941,94 PLN w tym udział środków:

- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego 2 077 456,45 PLN

- Budżet państwa 276 994,19 PLN

- Budżet gminy 415 491,30 PLN

Zakres projektu: projekt obejmował rewitalizację przestrzeni publicznych o powierzchni 5 437 m2, w tym: przebudowa płyty Rynku – czterech skwerów i stworzenie jednolitej przestrzeni placu, wymianę nawierzchni bitumicznej na odcinku ul. Szewskiej od ul. Prostej do ul. Jana Zamoyskiego na kostkę brukową, modernizację ul. Bialskiej na odcinku od ul. Kilińskiego do ul. Jana Zamoyskiego, przekształcenie ul. Wesołej w liniach zabudowy w ciąg pieszo – jezdny z dwustronnym spadkiem poprzecznym do środka, przekształcenie ul. Rynek w ciąg pieszo – jezdny szerokości 13 m z jednostronnym spadkiem poprzecznym od linii zabudowy do płyty Rynku, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego Rynku i przylegających ulic, rewaloryzację skweru z figurą Najświętszej Marii Panny u styku ulic Jana Zamojskiego i Kołłątaja, wykonanie sieci kanalizacji deszczowej 169 mb, przebudowę oświetlenia ulicznego, rewaloryzację szaty roślinnej Starego Rynku.

Podstawowym celem Projektu było zachęcanie do rozwijania nowych, generujących miejsca pracy, form aktywności gospodarczej oraz zwiększanie potencjału turystycznego i kulturalnego miasta Janów Lubelski wraz z nadaniem terenom i obiektom zdegradowanym nowych funkcji społeczno – gospodarczych. Realizacja Projektu przyczyniła się zatem do aktywizacji społecznej i gospodarczej obszaru Janowa Lubelskiego i włączenia go w procesy rozwojowe kraju i Europy.

Dzięki rewitalizacji Rynku Starego Miasta stworzone zostały wstępne warunki do stymulowania prywatnych inwestycji w obszarze objętym oddziaływaniem Projektu i jego bliskiej okolicy. Proces modernizacji Rynku przyczynił się bezpośrednio do poprawy jakości przestrzeni publicznych, a przez to do zwiększenia walorów estetycznych terenu oraz poprawy dostępu do obiektów zlokalizowanych w rejonie objętym Projektem.

Dokonywane zmiany w sposobie zagospodarowania i jakości przestrzeni publicznych będą sprzyjały wzrostowi liczby mieszkańców Janowa oraz turystów, spędzających wolny czas na obszarze objętym Projektem. Dzięki inwestycji stworzone zostały warunki do powstawania w obrębie Rynku nowych punktów handlowo – usługowych i nowych miejsc pracy, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego miasta Janów Lubelski. Doświadczenie wielu miast dowodzi, że przejrzyście zagospodarowany Rynek jako główny element szkieletu organizmu miejskiego jest miejscem najczęściej zapamiętywanym przez odwiedzających miasto turystów. To właśnie na Rynku skupią się funkcje obsługi turystyki, imprezy i wydarzenia kulturalne oraz spotkania mieszkańców. Kamienice we wszystkich pierzejach Rynku mają znaczące zasoby lokalowe w postaci nie wykorzystanych pomieszczeń.

Miejsca takie doskonale służą rozwojowi obiektów gastronomicznych – restauracji, barów, klubów. Rozwój tego typu lokali ułatwia dodatkowo fakt, że w pobliżu nie istnieje potencjalna konkurencja w tym zakresie. Realizacja Projektu, zmieniła zasadniczo wizerunek Centrum miasta i przyczyniła się do stymulowania jego życia społeczno-gospodarczego, w tym wzrostu potencjału turystycznego.

Cele szczegółowe Projektu:

- ożywienie Rynku Starego Miasta powodujące wzrost liczby turystów oraz poprawę w dziedzinie komercyjnej atrakcyjności Janowa Lubelskiego,

- zachęta dla rozwoju bazy usługowej i hotelowo – gastronomicznej w mieście,

- poprawa jakości przestrzeni publicznych i przywrócenie Rynkowi historycznego charakteru,

- podniesienie estetyki miasta poprzez uporządkowanie zaniedbanego terenu Rynku, w tym zieleni miejskiej,

- poprawa warunków życia mieszkańców Janowa Lubelskiego.

Twój pomysł - europejskie pieniądze
eu
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Lubelskiego na lata 2007-2013.
Projektowanie i tworzenie stron www