niedziela, 14 kwiecień 2024, Imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Tłusty Czwartek w Klubie Seniora "Janowiacy"

Szanujmy zdobycze naszych przodków.

Szanujmy dawne tradycje i zwyczaje.

Przekazujmy je młodym pokoleniom,

Aby nie poszły w zapomnienie.

Historia Tłustego Czwartku sięga bardzo dawnych czasów. Jednak zawsze jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ostatnie dni karnawału nazywano dawniej mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu. Tradycja jedzenia słodkich pączków pojawiła się w Polsce

w XVI wieku. Twierdzono, że kto nie zje w tym dniu ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości. Pączki najbardziej smakują, jeżeli jemy je w miłym towarzystwie. Wychodząc z tego pezeświadczenia Klub Seniora „Janowiacy” zorganizował miłe spotkanie połączone z degustacją pączków i faworków. Dołączył do nas Wicestarosta Janowski Pan Bartosz Piech kultywując tą tradycję. Przygotowując to pyszne, drożdżowe ciasto, nadziewane słodką marmoladą można do środka włożyć „niespodziankę” – orzech, migdał, pieniążek czy karteczkę z ciekawym aforyzmem lub przepowiednią. Komu trafi się pączek z niespodzianką, ten będzie miał szczęśliwy cały rok. Życzymy każdemu takiej „niespodzianki” i dużo szczęścia na cały rok i dłużej. Wiedza i doświadczenie potrzebne dla ducha. W życiu również coś potrzebne dla ciała. Nie pozbawiajmy się przyjemności.

Tekst, foto; H. J. Łukasz